Rozprávanie sa so sebou nie je nápomocné vždy. Ak nemáte poňatia ako daný objekt vyzerá, hovoriť jeho názov nemusí mať žiaden vplyv alebo vás dokonca spomalí. Na druhej strane, ak viete, že banány sú žlté a majú konkrétny tvar, povedaním slova banány dôjde k aktivácií vizuálnych vlastností v mozgu, ktoré vám pomôžu nájsť ich.
Rozprávanie sa sám so sebou pomáha usporiadať si myšlienky
To, čo mi najviac pomáha, keď sa rozprávam sama so sebou je, že som schopná utriediť to množstvo divokých myšlienok, ktoré mi nekontrolovateľne bežia hlavou. Keď počujem svoje otázky a problémy povedané nahlas, upokojuje mi to nervy. Som svojim vlastným terapeutom. Môj vonkajší hlas pomáha môjmu vnútornému hlasu – mozgu, vysporiadať sa s mojimi vlastnými problémami.
Rozprávanie sa so sebou samým pomáha s potvrdením a overením si dôležitých a ťažkých rozhodnutí. „Pomáha vám to ujasniť si svoje myšlienky, prikláňa sa k tomu, čo je dôležité a upevňuje rozhodnutia, nad ktorými uvažujete.“
Rozprávanie sa so sebou samým pomáha dosiahnuť vytúžené ciele
Vytvoriť si zoznam cieľov a stanoviť si ich dosiahnutie môže byť ťažšie ako sa zdá. Hovoriť si ciele je oveľa stabilnejší spôsob ako ich dosiahnuť. Ak si nahlas prejdete proces, každý krok sa bude zdať menej náročný a kratší. Veci sa zrazu budú zdať uskutočniteľné a vy sa budete menej obávať ponorenia sa do problémov.
Hovoriť si ciele, ktoré chcete dosiahnuť nahlas zameriava vašu pozornosť, posilňuje konkrétne poslanie, kontroluje vaše pocity vzdať sa a obmedzuje rôzne vedľajšie rozptýlenia. Dodáva to veciam perspektívu a stabilizuje vás to.